Home
 

Архив новини



14.02.2008
Отношенията с клиентите са ключови при оценката на фирмената дейност

Автор: Мариана Асенова

Едва ли има компания, независимо в кой сектор е специализирана, която ежедневно да не се стреми към увеличение на приходите чрез своята дейност. Балансираната система от показатели за ефективност на Каплан и Нортън е разработена именно с цел да помогне на мениджърските екипи на компаниите не само да изяснят и формулират своята печеливша стратегия, но и да я управляват, така че компанията да просперира.

Изборът на правилна балансирана система е особено критичен за динамичните фирми, които оперират в силно конкурентна среда, каквито са ИТ компаниите и особено софтуерните фирми. Прилагането на балансираната система в съчетание с методологии за качество и оптимизация на процесите като CMMI и ITMark, е особено актуално както в България, така и в целия регион, коментира Георги Шарков, директор на ЕСИ Център България (www.esicenter.bg). Регионалният know-how център, който от две години прилага в своята дейност методологията, разполага с квалифицирани ресурси и опит за прилагане на балансираната система в различни сектори, включително и в компании и организации, които интензивно използват информационни технологии в своята дейност.

На практика BSc оценява дейността на компанията на базата на 4 взаимосвързани направления - финанси, взаимоотношения с клиенти, вътрешните бизнес процеси и придобиване на познания и растеж. За разлика от традиционния бизнес план, финансовата перспектива тук присъства, но не е най-важната. Отношенията с клиентите са ключов фактор, защото именно клиентите носят печалбата за всяка фирма. Добре организираните бизнес процеси вътре във фирмата пък са гаранция за качествено обслужване и "по-скъпи" клиенти. Обратната зависимост важи с пълна сила и обяснява на пръв поглед противоречивия съвет, че е добре да се разделите с някои клиенти, защото те спъват развитието на компанията ви. Накрая, познанието и растежът предопределят поддръжката на процесите и организационното развитие.

В разговор по темата Ивайло Георгиев от "ЕСИ център България", изкушен от методологията на Каплан и Нортън, определи балансираната система като жива система, в която ключовият елемент е измерването на тези четири направления. Потвърждава го и Добрин Савчев, ръководител бизнес развитие на българската ИТ компания, обект на внедряване на балансираната система.

"Графиксофт" (www.grafixoft.com) е малка компания, основана преди 10 години от група инженери, в която в момента 17 души работят предимно по аутсорсинг проекти. Фирмата е добър пример за синергията при внедряване на методология за качество (през декември компанията е сертифицирана по ITMark) и балансираната система на Каплан и Нортън.

"Ние сме инженери, не сме икономисти", обяснява Добрин Савчев. В процеса на внедряване на ITMark и оценката на бизнес процесите откриват слабости, които по мнението им ще представляват пречка за осигуряване на устойчиво развитие на фирмата. Затова приемат предложението на ЕСИ центъра да започнат работа и по методологията BSc. Крайната цел на мениджърския екип, записан в изготвената стратегическа карта, е до три години "Графиксофт" да е отлично организирана компания с 30-40 висококвалифицирани специалисти.

Днес фирмата обяснимо има добре изградени взаимоотношения с аутсорсинг партньори, наречени в стратегическата карта клиенти разработване. Но чистият аутсорсинг, в който компанията е специализирала цели 10 години, по думите на ръководителя "Бизнес развитие", е довела до непознаване на техниките за създаване на собствен продукт. Затова и една от основните цели, записани в стратегическата карта, е идентифициране и намиране на клиенти внедряване, т.е потенциални потребители на собствени продукти на компанията.

В хода на внедряването като силни области по системата на Каплан и Норман са идентифицирани доброто ниво на вътрешните процеси, както и внедрените технологии, които се експлоатират успешно. В областта познание и развитие са констатирани сериозни знания за софтуерните процеси и технически познания.

Няма как да бъде пропуснат и въпросът за "цената" на подобна инициатива. Струва ли си и доколко може да се вярва на онзи мениджър, който възкликнал "обожавам стратегическите карти". Дали е бреме и губене на време, всеки трябва да прецени, казва Добрин Савчев. Според него обаче си струват инвестициите както във време на екипа, така и в пари. Защото колкото и да си добър в една област, ситуацията е толкова динамична, че компаниите изпреварващо трябва да са подготвени. Ако искат да останат на пазара и да си осигурят просперитет в дългосрочна перспектива.

Още повече че донорски програми споделят риска на малките и средните предприятия, като осигуряват част от финансирането. Като Ппограма БАС (www.basprog.com) на ЕБВР за финансиране на бизнес консултантски услуги. Струва си да опитате - субсидията покрива до 50% от общия разход за консултантската услуга.

в-к Дневник, 14 февруари 2008г.

 
11.01.2008
Графиксофт ООД със сертификат IT Mark®

"През декември 2007 година Европейският софтуерен институт (ESI) издаде на Графиксофт ООД комплексния сертификат за бизнес, информационна сигурност, и технически процеси - IT Mark, с услугата си за оценка клас C (Class C assessment). Одитът е извършен от регионалния център за Източна Европа – ЕСИ Център България. Документът е признание за съвместимост на нивото на извършване на софтуерните инженерингови процеси в организацията съгласно високите изисквания на IT Mark..."

ComputerWorld, бр.1/2008г.


още >>> 

 
7.05.2007
Лекция на тема "Обектни модели с gCAD" пред студенти от УАСГ

На студентите бяха демонстрирани възможностите на gCAD, приликите и разликите с други системи за архитектурно проектиране. От осебен интерес за аудиторията бяха възможностите за бързо изграждане и управление на библиотеки от сложни обектни структури, което е особено приложимо за конструкции от сглобяеми елементи - дървени къщи, метални халета и др. Лекцията беше проведена по покана на доц. Боян Георгиев пред студенти обучаващи се в дисциплината "Информатика в архитектурата - част II". Презентатори - В. Николова, Д. Савчев, арх.А. Ковачев.

 
20.01.2007
Графиксофт ООД е Microsoft Gold Certified Partner

Това ниво на партньорство е за фирми с най-високо ниво на компетентност и експертен опит с технологиите на Майкрософт.

 
22.12.2006
Наши специалисти преминаха курс на обучение "Въведение в CMMI"

Специалисти от Графиксофт ООД преминаха успешно тридневен курс на обучение "Въведение в CMMI" (Introduction to Capability Maturity Model® Integration Version 1.2 Staged and Continuous Representation) организиран и проведен в София между 18-ти и 20-ти Декември 2006 г. от ЕСИ Център България. Колегите ни получиха сертификати регистриран в базата данни от ексеперти на Института по софтуерен инженеринг при Университета “Карнеги Мелън” в САЩ.

 
7.12.2006
Графиксофт ООД е Microsoft Certified Partner със специализация "OEM Hardware solutions"

Специализацията "OEM Hardware solutions"(ОЕМ - Original Equipment Manufacturer) е за партньори предоставящи на клиентите си хардуерни решения решения и експлоатационна поддръжка.

 
1.12.2006
Към въвеждане на CMMI

На 30.11.2006 служителите на Графиксофт ООД преминаха еднодневен въвеждащ курс на обучение свързано с въвежднаето на CMMI методология за управление на процеси в компанията. Обучението беше организирано и проведено от ESI Center Bulgaria и е част от действията по сертифицирането на Графиксофт ООД по ITMark. Сертифицирането се осъществява с помощта на USAID RCI и на VEGA BTD.

 
1.12.2006
Графиксофт ООД е Microsoft Certified Partner

Сертифицираните партньори на Майкрософт са фирми с високо ниво на компетентност и експертен опит с технологиите на Майкрософт.

 
13.11.2006
Годишна работна среща на служителите в Графиксофт ООД (10-12 Ноември 2006)

От 10 до 12 Ноември в местността Узана край Габрово се проведе годишна работна среща на служителите в Графиксофт ООД. Бяха представени съвременни методологии и добри практики за управление на софтуерни проекти. Отчетени бяха постиженията и тенденциите в развитието на текущите проекти и бяха определени стратегически и оперативни стъпки за подобряване на организацията в компанията и комуникацията между екипите.

Хубавото време позволи и да се насладим на чудесната местност. Благодарим на домакините (uzana.net) за приятната атмосфера.

 
4.05.2006
XMLBrowser - демо

Изтеглете от CNET Download.com! Вече можете да изтеглите демонстрационната версия на XMLBrowser.

Пробвайте и споделете с нас вашите впечатления!


още >>> 

 
3.05.2006
Лятна промоция на gCAD

Сега само до
края на лятото
имате възможност
да станете собственик
на лицензирано копие на
G-CAD и G-CALC за цената на
една минимална работна заплата

генератори на врати, стълби, покриви, прозорци; перспективи, планове, фасади; библиотеки с обекти; количествени сметки; експорт и импорт и още много...


още >>> 

 
14.04.2006
Екипът на Графиксофт ООД създаде нов продукт - XMLBrowser

Очаквайте скоро демонстрационна версия на продукта


още >>> 

 
7.04.2006
Графиксофт ООД стана Intergraph Registered Solutions Center(RSC)

С опита си в проучването и реализацията на множество CAD/CAM/CAE проекти, Графиксофт ООД е вече Intergraph Registered Solutions Center. С тази стъпка вярваме, че ще бъдем партньор на българските потребители на продукти на Интерграф, които се нуждаят от консултации и от специфични софтуерни решения.

 
26.03.2006
Графиксофт ООД стана член на БАСКОМ

Вярваме, че профилът ни отговаря на всички дефиниции за българска софтуерна компания и се включваме в БАСКОМ (Българаска асоциация на софтуерните компании) за да споделим опит, бизнес идеи и усилия в подобряването на бизнес средата, за да намерим партньори.


още >>> 

 
12.03.2006
Започна обновяването на сайта

Промените са свързани както с изгледа така и със съдържанието на сайта. Също предстои онбовяване на продуктовият списък с предоставяне възможност на потребителите да свалят демонстрационни версии на повечето от продуктите ни. Процесът ще приключи в първите дни на месец Май.


още >>> 

 
1.12.2005
Проект G-CAD и Програма ФАР на ЕС

Екипът на Графиксофт ООД приключи успешно работата по проекта финансиран по Програма ФАР - "Икономическо и Социално сближаване" - "Високотехнологични бизнес инкубатори, Безвъзмездна помощ за развойна и изследователска дейност". Договорът за изпълнение беше подписан в краят на 2003г.

 
1.08.2005
Достъпността и поддръжката определят търсенето в пазара на системи за архитектурно проектиране

"...Въпреки наличието на известно раздвижване и развитие на българския пазар за архитектурно-строителен софтуер, все още две от големите фирми производители – Graphisoft и Autodesk не включват поддръжката на българския език в новите си версии. В тази връзка трябва да се подчертае и появата на оригинален български продукт в тази пазарна ниша – продукта GCAD на габровската фирма ГРАФИКСОФТ ООД. Този продукт е все още в началната фаза на своето развитие и разпространение и естествено е трудно да мери сили с утвърдените водещи фирми на пазара. Фактът обаче, че става дума за оригинално българско решение, възможността за поддръжка и развитие при съобразяване с местните условия на бранша и особеностите на пазара, както и изгодните ценови параметри, му дават шанс за завладяване на определени територии в архитектурните бюра..."

Доц. д-р арх. Боян Георгиев
CIO - бр. 7, 2005 / Коментари

 
15.11.2004
Графиксофт ООД инвестира в металургичен бизнес

И така, вече сме на двата полюса - този на най-финният софтуер, и този на най-тежкият хадруер. Но не се заблуждавайте - разработването на софтуер и управлението на този бизнес е все още онова, което повечето от нас все още могат най-добре ;)

 
1.12.2003
Проект G-CAD и Програма ФАР на ЕС

Проект "G-CAD" на Графиксофт ООД беше одобрен за финансиране по Програма ФАР - "Икономическо и Социално сближаване" - "Високотехнологични бизнес инкубатори, Безвъзмездна помощ за развойна и изследователска дейност". Договор BG0102.02.02.033.

 
5.01.2003
Графиксофт ООД вече има офис в София

Офиса е в комплекс Яворов. Макар да е на Цариградско шосе, мястото е тихо. Достатъчно близо до центъра, и същевременно встрани от колапсиращият трафик. Елате и ни посетете ...


още >>> 

 
 

Copyright© 2024 Графиксофт ООД //всички права запазени